Fillimi | Arte | Teater | Itali, shfaqje për burrneshat shqiptare

Itali, shfaqje për burrneshat shqiptare

Nga
Madhesia e germes: Decrease font Enlarge font
Itali, shfaqje për burrneshat shqiptare

Një shfaqje që ka në qendër fenomenin e burrneshave shqiptare është duke u dhënë në Milano të Italisë.

Një shkrirje tekstesh, fotosh dhe interpretimesh sjell për publikun italian përshkrimin e gazetares Livia Grossi për burrneshat shqiptare. 

Grossi ka vizituar personalisht zonat e thella malore të vendit tonë dhe në shkrimin e saj në “Corriere della Sera” flet për mbijetesën e zakoneve arkaike. 

Vepra teatrale, e cila po vihet në skenë nga aktoret Lucia Vasini dhe Manuela Vilagrossi, bën edhe një paralelizëm mes Shqipërisë dhe Evropës perëndimore.

REGJISTROHUNI QE TE MUND TE POSTONI KOMENTE

Te nderuar lexues! Me poshte ju mund te perdorni mundesine te shpreheni rreth artikullit me komentet tuaja . Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e 24 ore Online.

Regjistrohu te komentosh feed Kommente (0 postuar)

gjithsej: | shfaqur:

Posto komentin tuaj

U lutemi shkruani germat qe shikoni ne imazh:

Captcha
  • Dergoje tek nje mik Dergoje tek nje mik
  • Print version Print version
  • Tekst i thjeshte Tekst i thjeshte

Tagged as:

No tags for this article

Vleresoje kete artikull

0
AMC