Kuvendi i Kosovës miraton themelimin e Gjykatës Speciale

Në seancën e kuvendit të Kosovës u ratifikua marrëveshja Kosovë-BE, e cila mundëson themelimin e Gjykatës Speciale të Kosovës dhe vazhdimin e madatit të ristrukturuar të misionit EULEX deri në qeshor të vitit 2016.

Lajmet e fundit

Thaçi: Posta e Kosovës, një nga ndërmarrjet publike më të suksesshme në vend

 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë sot në përurimin e Shërbimeve Financiare jo Bankare në Postën e Kosovës, përmes të cilave do ... Lajmi i plote

Shakespeare në skenat e globit për 450-vjetorin e lindjes

 Veprat e William Shakespeare do të luhen në mbarë botën, nga plazhet Bahamas deri në Korenë e Veriut me rastin e 450-vjetorit të lindjes së poetit, dramaturgut dhe ... Lajmi i plote

Totozani: Të riintegrohen ish-të përndjekurit politike

Një grup i ish-të përndjekurve politike kanë takuar të enjten Avokatin e Populli, Igli Totozani, për t’i kërkuar mbështetjen për integrimin e kësaj shtrese, që ... Lajmi i plote

INTERVISTA

Plehrat, Koka: Nevojitet industria ricikluese, mund të kontrollojmë importin

Eksporti i qymyrit të drurit duket se është ndër bizneset më të rinj që po zhvillohet në vendin tonë. Në një kronikë të realizuar nga News ... Lajmi i plote

Blushi: Peticioni ndaj meje? Rama fishkëlleu, firmëtarët në Elbasan kërcyen

Deputeti socialist, Ben Blushi, akuzoi dje kryeministrin Edi Rama se ishte ai që inicioi peticionin kundër tij nga socialistë të Elbasanit. Në emisionin "Opinion", të ... Lajmi i plote

Klikoni ne ikonat e meposhtme te shikoni direkt online televizione shqiptare A1 Report ABC News Agon Channel Cegrani Tv Fan TV Koha TV News 24 Ora News RTK Scan TV Vizion Plus Channel One Club TV Jug TV News 24 Ziko TV Klan TV Top Channel Neser TV Rrokum TV UTV TVR

FILMA- MUZIKE-EKSPOZITA-TEATER-LIBRA

Kryeartikull

BE e minon vetë politikën e zhvillimit

BE e minon vetë politikën e zhvillimit

BE është donatori më i madh i ndihmës botërore për zhvillimin. Në fushatën për zgjedhjet europiane kjo temë nuk luan ndonjë rol të madh. Madje dhe vetë sukseset rrënohen nga interesat ekonomike të BE. ... Lajmi i plote

Politika

PD: Arrogancë qeveritare me artistët, Rama kërkon të kapë dhe Teatrin

PD: Arrogancë qeveritare me artistët, Rama kërkon të kapë dhe Teatrin

Partia Demokratike, nëpërmjet zëdhënëses Laura Vorpsi, denoncoi të enjten me një deklaratë për mediat, vendimin e qeverisë për të hedhur poshtë kontratat me artistët e ... Lajmi i plote

Ekonomia

Çmimet e karburanteve, 24 prill

Çmimet e karburanteve, 24 prill

Në pikat e tregtimit të karburantit në Tiranë, 1 litër naftë u shit të enjten mesatarisht nga 188-189 lekë, ndërsa 1 litër benzinë 188-199 lekë. Nafta ... Lajmi i plote

Kronika

Shqipëria zgjidhet anëtare e Komisionit mbi Statusin e Gruas, në kuadër të OKB-së

Shqipëria zgjidhet anëtare e Komisionit mbi Statusin e Gruas, në kuadër të OKB-së

Shqipëria është zgjedhur anëtare e Komisionit mbi Statusin e Gruas (CSW), për periudhën 2015-2019. Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme, kjo zgjedhje ka ardhur në kuadër ... Lajmi i plote

Bota

Të paktën tri mjekë të vrarë pas sulmit në një spital të Kabulit

Të paktën tri mjekë të vrarë pas sulmit në një spital të Kabulit

Të paktën tri mjekë të huaj u vranë sot në një spital në Kabul nën administrimin e një OJQ-je amerikane gjatë një shkëmbimi zjarri me ... Lajmi i plote

Amerika

Ushtari amerikan gjykohet për vrasjen e dy adoleshentëve në Irak

Ushtari amerikan gjykohet për vrasjen e dy adoleshentëve në Irak

Një ushtar amerikan do të paraqitet sot në gjykatën ushtarake, nën akuzat se qëllimisht i ka vrarë dy djem të shurdhër adoleshentë, teksa po ruanin ... Lajmi i plote

Europa

Kabineti privat “Markit”: Zona euro regjistron rritjen më të fortë prej tre vitesh

Kabineti privat “Markit”: Zona euro regjistron rritjen më të fortë prej tre vitesh

 Zona euro regjistroi në prill rritjen më të fortë të aktivitetit të saj privat që prej tre vitesh, duke sjellë krijimin e vendve të punës në ... Lajmi i plote

Rajoni

Maja Gojkoviç zgjidhet kryetare e parlamentit serb

Maja Gojkoviç zgjidhet kryetare e parlamentit serb

Maja Gojkoviç, përfaqësuese e Partisë Progresive Serbe (SNS) u zgjodh sot kryetare e parlamentit serb. Gojkoviç mori votat e 194 nga 250 deputetëve, ndërkohë që ... Lajmi i plote

Kosova

Kosova në kampionatin botëror ekipor të pingpongut në Tokio

Kosova në kampionatin botëror ekipor të pingpongut në Tokio

 Në kryeqytetin e Japonisë, Tokyo, nga 28 prill deri në 5 maj, organizohet kampionati botëror ekipor në pingpong ZEN-NOH 2014 World Team Table Tennis Championships ... Lajmi i plote

Arte

Piktura klasike nga artistë të viteve 1500 – 1900

Piktura klasike nga artistë të viteve 1500 – 1900

Piktura klasike nga  artistë të viteve 1500 – 1900 është quajtur ekspozita që do të çelet në datën 24 prill ora 19:00, në Galerinë Kombëtare ... Lajmi i plote

Sporti

Lajme sportive shkurt

Lajme sportive shkurt

Portieri Luka Markexhiani: Berisha, gati të jetë titullar!   Ish-portieri i Lacios dhe kombëtares italiane të futbollit, Luka Markexhiani, ka vlerësuar portierin e kombëtares shqiptare, Etrit Berisha, duke deklaruar se ... Lajmi i plote

Opinion

Besimin e publikut te drejtësia e dëmton korrupsioni në drejtësi

Besimin e publikut te drejtësia e dëmton korrupsioni në drejtësi

Si një njeri që merret thuajse çdo ditë me mënyrën sesi funksionon sistemi anglosakson në drejtësi, do ditë më parë u shokova nga rastet e ... Lajmi i plote

RUBRIKA SPORTIVE

Barazim pa gola në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kampioneve

A. Madrid-Çelsi 0-0   A. Madrid: Kurtua, Huanfran, Miranda, Godin, F. Luis, R. Garcia (86’ Vija), Gabi, M. Suarez (79’ Sosa), Koke, Diego (60’ A. Turan), D. Kosta. Tr: D.... Lajmi i plote

Angli: Uellsiani Ryan Giggs do të drejtojë Manchester United pas shkarkimit të trajnerit David Moyes

Uellsiani Ryan Giggs, aktualisht lojtar e ndihmes trajner i Manchester United, eshte caktuar te marten per te drejtuar perkohesisht ekipin anglez pas shkarkimit te menaxherit David Moyes, beri... Lajmi i plote

Lajme sportive shkurt

Liverpuli, tri “finale” larg titullit Kampion Skuadra e Liverpulit ka hedhur një tjetër hap të sigurt drejt titullit Kampion në Angli, me fitoren e djeshme 3-2... Lajmi i plote

Shkence-Teknologji

Nga pamja duket njëlloj si një balenë, por në të vartetë bëhet fjalë për një avion të NASA, i cili transporton pjesëtarë të ekipit hapësinor ... Lajmi i plote
Parametrat jetësorë të fëmijës tashmë mund të mbahen nën kontroll, falë një veshje të pajisur me sensorë. E pajisur me material të posaçëm dhe elementë teknologjikë, ... Lajmi i plote
Shumë të vegjël për të pasur smartphone, por prindërit janë në ankth? Zgjidhja mund të jetë një “orë e zgjuar” e krijuar enkas për fëmijët, ... Lajmi i plote
Një sondë e NASA-s pritet të përplaset me sipërfaqen e Hënës gjatë këtij muaji. Sonda LADEE  (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) (Atmosfera Hënore dhe ... Lajmi i plote
Quhet “Emu” dhe është aplikacioni më i ri që Apple ka vendosur të hedhë në treg për përdoruesit e tij në iPhone 4, 4S, 5, ... Lajmi i plote

Te ndryshme

 Diamanti i kaltër më i madh në botë, i cili vlerësohet në 21 deri 25 milionë dollarë, do të dalë në ankand muajin e ardhshëm ... Lajmi i plote
Ndërsa dielli i ngrohtë ka nisur të na shoqërojë prej ditësh, me siguri janë të shumtë ata të cilët qysh tani kanë filluar të mendojnë ... Lajmi i plote
Skulptura prej betoni bëhen shtëpi për algat, koralet dhe kërpudhat. Bëhet fjalë për muzeun e pazakontë nën ujë “Under Water Sculpture”, i krijuar nga Jason ... Lajmi i plote
Në Japoni dhe veçanërisht në Tokio me arritjen e stinës së pranverës, i gjithë vendi vishet më të bardha dhe grimca rozë. Kjo falë lules ... Lajmi i plote
Një nga destinacionet më të preferuara të kësaj periudhe për të kaluar disa ditë të bukura, me siguri që është dhe Malta. Çfarë do të ... Lajmi i plote

Lexoni nga autori

Rexhep Qosja

Rexhep Qosja

Personalitet i rendesishem i letrave shqipe. Kritik, shkrimtar, eseist, politikan. Autor i shume librave dhe artikujve
AMC

Poll: Qeveria Rama

A keni besim tek qeveria Rama?

KESHILLA

REKLAMA                                                                                                                                                   REKLAMA  

 

MODA

Pranvera në një çantë Louis Vuitton

Çantat Louis Vuitton  pranvere/vere 2014 janë nder me origjinalet qe maison ka realizuar ne vitet e fundit. Koleksioni është ne fakt i krijuar nga Marc... Lajmi i plote

Street Style: Coachella 2014

A ka muzikë në Coachella? Sepse aq sa ne jemi të interesuar, festivali është vendosur në qendër të vëmëndjes . Dhe jo për muzikën por,... Lajmi i plote

Java në 5 yje

Nga fustani teper diellor i Kate Middelton , deri tek kombinimi i lëkurës dhe printit leopard i Gisele ..Këto janë trendet e javes dhe te... Lajmi i plote

KURIOZITETE

Gjigant sa të fut frikën deri në palcë, ndaj dhe është quajtur edhe si ‘Joan of Shark’. Ai është ndoshta peshkaqeni më i madh i ... Lajmi i plote
1. Kultura   Kultura ruse është një nga më të pasurat dhe me më shumë ndikim në botë. Në Rusi ekzistojnë 160 grupe etnike që flasin rreth ... Lajmi i plote
Kjo javë sjell fillimin e një fenomeni kozmik të cilët disa të krishterë kanë zbuluar ditët e fundit. Një “Tetrad” parashikon 4 “hëna të kuqe” ... Lajmi i plote
Në Rusi gjenden disa rrathë betoni, të ndërtuar gjatë Luftës së Dytë Botërore nga nazistët. Ruset edhe pas kaq vitesh ende nuk e kanë mësuar ... Lajmi i plote
Me qindra njerëz janë habitur duke parë statujën e Shën Mërisë, para kishës St Mary në Griffith të Indiana (SHBA). Kjo situatë e pazakontë ka ... Lajmi i plote

ANEKDOTA

Babi: Bir pse qan?Djali: Pash ne enderr sikur po digjej shkolla…Babi: Ska gje ishte thjesht nje enderr…Djali: Prandaj po qaj se ishte enderr. ... Lajmi i plote
Shkojne dy shqiptare ne FRANCE.Duke u sjell verdalle nje qyteti i merr uria per te ngrene, i thote njeri shokut te vete.- Si do tia ... Lajmi i plote
Ishin 2 polic, njeri gjeti 3 bomba dhe i tha hajde do i dorzojm ne rajon.Ok i tha ky por nqs na plas ndonje ne ... Lajmi i plote
Per vitin e ri nje djale i vogel jetim dhe fukara i shkruan babagjyshit te vitit te Ri nje kartoline.“I dashur babagjysh une jam jam ... Lajmi i plote
Beni kthehet nga shkolla dhe i thote te atit se ka marre 4 ne matematike.I Ati: -Pseeee?Beni: -Mesuesi me pyeti sa bejne 2×3 dhe une ... Lajmi i plote
Ishte breshka duke iu ngjitur kodres per te pire tek lokali i lepurit... Pas 3 muajsh rruge arrin dhe e respektojne te gjithe duke e ... Lajmi i plote
Ndalon nje kamion i madh para nje prostitute Nigeriane, shoferi ul xhamin .-Sa merr ti?-50 euro, te bej ca te duash ti!- ok , hajt ... Lajmi i plote
Nje grua e cila kishte dhjete femije, shkon ne zyren e perkrahjes sociale, qe ti lidhnin edhe asaj nje perkrahje, per femijet!Aty takon drejtorin, te ... Lajmi i plote
Dy polica po ecnin ne nje rrug.Ne nje moment shohin nje femij duke pire cigare edhe e pyesin.-Ne cfare klase je?Ne kals te 2Njeri nga ... Lajmi i plote
Ishin nje here te cmendurit dhe vendosen qe te hidheshin nga tarraca e spitalit.Mirepo duhet te gjenin nje menyre qe te mos vriteshin.Si perfundim ata ... Lajmi i plote

THASHETHEME - LAJME ROZE